Otwarcie siedziby Centrum Gospodarki Światowej UKSW

11 października 2022 r. na kampusie przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie miało miejsce otwarcie nowej siedziby Centrum Gospodarki Światowej UKSW. W uroczystości wzięli udział Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, Sekretarz Stanu Wojciech Murdzek oraz prof. dr hab. Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomii i Finansów Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW – Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.

Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej prof. dr hab. Konrad Raczkowski wyjaśnił genezę powstania jednostki: „CGŚ wzięło się z potrzeb praktycznych. W pewnym momencie okazało się, że w Polsce nie mamy specjalistycznych analiz gospodarczych, które mogą powstawać w szybkim czasie. Nasze Centrum jest właśnie takim miejscem. Obecnie realizujemy kilka projektów, m.in. projekt dotyczący stabilności makroekonomicznej dla Narodowego Banku Polskiego. Skupiamy się także na naszym głównym projekcie, czyli dyplomacji gospodarczej i międzynarodowych stosunkach gospodarczych.

Obecny na uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych Wojciech Murdzek pogratulował inicjatywy: „Stworzenie tak unikatowego miejsca w trudnych czasach to zdecydowany krok do przodu. W czasie kryzysów niektóre gospodarki, instytucje, firmy, ale także państwa popadają w głęboką zapaść, jednak dzięki mądremu zarządzaniu informacją i właściwym analizom, mogą się też rozwijać.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW  podkreślił, że w murach naszego Uniwersytetu rodzi wiele wartościowych pomysłów: „Jednym z nich jest Centrum Gospodarki Światowej. Pod kierunkiem profesora Raczkowskiego i dzięki jego osobistym kontaktom w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, próbujemy wkraczać w meandry gospodarki światowej. Dla Uniwersytetu jest to ważne miejsce, w którym będą powstawać analizy gospodarcze służące nie tylko Polsce, ale także innym krajom.