O nas

Instytut Ekonomii i Finansów w obecnej formie rozpoczął swoją działalność od roku akademickiego 2019/2020 wraz z powstaniem nowej struktury Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW. Instytut skupia pracowników badawczo-dydaktycznych oraz dydaktycznych reprezentujących cztery obszary naukowe: ekonomięfinansezarządzanie i inżynierię środowiska.

W Instytucie prowadzone są szeroko zakrojone badania naukowe ze wszystkich podstawowych obszarów ekonomii i finansów, a także zarządzania oraz różnego rodzaju projekty wdrożeniowe i granty naukowe. Tematyka badań naukowych prowadzonych w Instytucie jest różnorodna i podlegała zmianom w zależności od aktualnej sytuacji kadrowej. W Instytucie aktualnie prowadzone są badania z różnych obszarów ekonomii i nauk pokrewnych, między innymi w zakresie ekonomii menedżerskiej, ekonomii środowiska, ekonomii instytucjonalnej, ekonomii społecznej, ekonomii behawioralnej, zastosowania metod ilościowych w ekonomii, analizy funduszy inwestycyjnych, bezpieczeństwa gospodarczego, zarządzania strategicznego i historii myśli ekonomicznej. Instytut na tle innych ośrodków krajowych specjalizuje się w badaniach z obszaru ekonomii energii oraz ekonomii środowiska i zasobów naturalnych.

Duże znaczenie dla rozwoju naukowego i dydaktycznego jednostki ma współpraca z zagranicą, zarówno w zakresie realizacji międzynarodowych projektów badawczych czy wymiany doświadczeń naukowych. Cyklicznie spotykamy się na seminariach naukowych otwartych również dla gości spoza Instytutu, podczas których dyskutujemy nad aktualnymi publikacjami wyników badań, metodami badawczymi oraz wynikami badań pracowników naszego Instytutu i zaproszonych gości.

HISTORIA INSTYTUTU

Instytut w nowej strukturze Uniwersytetu kontynuuje tradycje dwóch jednostek, które swą działalność rozpoczęły w roku 2011 w strukturach Instytutu Socjologii jako Zakład Mikroekonomii, Makroekonomii i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego (kierownik: prof. dr hab. Zenon Stachowiak) oraz Zakład Metod Matematycznych, Zarządzania i Prawa (kierownik: prof. dr hab. Marek Lisiecki). Kierunek Ekonomia pierwszych absolwentów posiadał w 2014 roku. Warto zaznaczyć, że kierunek ten zapoczątkował swoją działalność dzięki staraniom dra Leszka Bullera, którego ówczesny Rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski ustanowił Pełnomocnikiem ds. utworzenia nowego Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Ekonomia, mimo krótkiego stażu, odznacza się dobrą jakością kształcenia i wysokim prestiżem, co widoczne jest w liczbie kandydatów ubiegających się o miejsce na tym kierunku i ogólnie rozmiarami rekrutacji. W 2012 roku w ramach Instytutu Socjologii powstała funkcja naukowo-organizacyjna Koordynatora Ekonomii, którą obsadził dr inż. Piotr Komorowski. W styczniu 2018 roku funkcję tą przejął dr Dariusz Karaś. Ekonomia aktywnie uczestniczyła w realizacji celu stałego postępu w parametryzacji Instytutu Socjologii na tle innych jednostek naukowych, potwierdzanego corocznie w rankingu Perspektyw.

1 października 2019 roku decyzją Rektora UKSW wyodrębniony został WYDZIAŁ SPOŁECZNO-EKONOMICZNY, a jednocześnie z Instytutu Socjologii wyodrębniony został INSTYTUT EKONOMII I FINANSÓW. Pierwszym Dyrektorem Instytutu został prof. UKSW dr hab. Adam Koronowski, zaś kierownikami kierunków dr Jolanta Pakulska (Ekonomia) i dr Dariusz Karaś (Ekonomia menedżerska). W lutym 2020 roku nastąpiły pierwsze zmiany w strukturze zarządzania Instytutem: dr Dariusz Karaś powołany został na Wicedyrektora Instytutu, zaś kierownikiem kierunku został dr inż. Adrian Sadłowski (Ekonomia menedżerska).

Skontaktuj się z nami

© 2021 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydział Społeczno-Ekonomiczny